Friday, April 24, 2009

Friday, April 10, 2009

Homemade Goodness!

Yes I know a loaf of white bread is only a dollar at the day old bread store, but for me and my house we will not eat that poison. When it comes to bread, nurtririon is much more important than a few dollars saved at the grocery store. In the long run we would be spending more at the docotor in the future if I saved on the bread bill.

Nutrition is just packed in these alfalfa and clover sprouts! They are easy to grow. Just soak the seed in a canning jar of warm water for a few hours then place in a shallow sprout grower. ( I suppose you can use a net with small holes like in a screen placed in a shallow pan of water) Change the water daily and keep the sprouts covered until they begin to grow. Then rinse them daily and keep uncovered until they are a few inches tall. Rinse well and store uncovered in the fridge. I love the tase of them on a sandwhich, with cream cheese, they are also good tasting in freshly juiced juices.


We had this with a cup of soup the other day. It was homemade vegetable soup. I figured the meal costs about .53 cents per serving!

Here is a link to a handy cost calculator. Book mark the link and figure out the price of your meals the next time you grocery shopping. And thanks to Donna for the link!

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin